loading
Miloslav Čížek

Miloslav Čížek

Česká scéna

Miloslav Čížek – herec, pro kterého je divadlo koníčkem i životní vášní. Během dlouhých let strávených na jevišti si vyzkoušel stovky rolí nejrůznějších žánrů, od milovníků až po Salieriho v Amadeovi, a vždy se do nich snažil dát všechen svůj um i talent.

V divadelním světě se pohybuje sedmapadesát let. Po maturitě na SVVŠ v Orlové se přihlásil na JAMU do Brna, kam se nedostal, proto pracoval rok v koksovně v Orlové-Lazech . Protože ale toužil hrát, zkusil to za rok znovu a v roce 1967 úspěšně studium dokončil.

Poté nastoupil na dvě sezóny do Slováckého divadla v Uherském Hradišti, kde začal jako Armand Duval ve hře Dáma s kaméliemi. Od roku 1969 pak působil v Divadle Petra Bezruče v Ostravě. Zde ho uvedla role Lorda Fancourta Babberleye ve hře Charleyova teta od J. B. Thomase. V devadesátém pátém roce chvíli působil jako šéf Divadla loutek, nakonec však došel k názoru, že mu pro tento obor schází patřičné vzdělání, a vrátil se k Bezručům. Od roku 2001 se objevuje na jevišti Těšínského divadla. Vedle toho také hostoval v Komorní scéně Aréna.

Díky inscenaci Rváč! získal cenu literárního fondu za roli Pavla. Obecně má rád fundovanou kritiku, která chyby pojmenovává a pomáhá jejich odstranění ve jménu zlepšení výkonu. I názor diváka je pro něj velice důležitý. Má rád velké herce, jejichž práci obdivuje, mezi nimi například Jacka Nicholsona.

Vedle divadla se věnoval i vzdělávání nových talentů. Patnáctileté působení na Janáčkově konzervatoři v Ostravě pak ukončil právě přechod do Těšínského divadla, protože se tomuto zodpovědnému povolání už nedokázal naplno věnovat. Dlouhých čtyřicet pět let vede ochotníky v Odrách, hrál v mnoha inscenacích ostravského studia České televize, tři roky uváděl počasí na Barrandově a ve studiu Cable + nadaboval více než sto filmů. Při všech těchto zkušenostech jej nikdy ani nenapadlo, že by měl změnit své povolání – divadlo je pro něj zkrátka vším.

Możesz zobaczyć

ŠAKALÍ LÉTA

Petr Šabach - Ivan Hlas - Petr Jarchovský - Jan Hřebejk - Miroslav Hanuš / Peter Gábor

Właśnie gramy

ŠUMAŘ NA STŘEŠE

Podle originálu Sholem Aleichem Stories, se svolením Anrolda Perla / Petr Kracik

Właśnie gramy

VÁNOČNÍ KOLEDA

Charles Dickens / Bogdan Kokotek

Właśnie gramy

Mogłeś zobaczyć

HRÁTKY S ČERTEM
Sarka-Farka, loupežník
BÁTHORYČKA
rychtář
JEDNA NOC NA KARLŠTEJNĚ
Arnošt z Pardubic
PENZION PRO SVOBODNÉ PÁNY
Pán
MNOHO POVYKU PRO NIC
Leonato, messinský vladař
ČARODĚJKY ZE SALEMU
Giles Corey
FRANTIŠEK Z ASSISI
Papežský legát
SLUHA DVOU PÁNŮ
Pantalone de Bisognosi
ČAJ U PANA SENÁTORA
Baltazar Slivka,majitel pohřebního ústavu
PÍSNIČKÁŘ
Hartman, fízl pro všechny časy
VEČER TŘÍKRÁLOVÝ aneb cokoli chcete
Tobiáš Říhal, strýc Olivie
JÍZDNÍ HLÍDKA
Tajožný
KOČKA NA ROZPÁLENÉ PLECHOVÉ STŘEŠE
Doktor Bauch
GAZDINA ROBA
Huspeka,pravotár z Prešpurka
DENÍK NIČEMY
Mamajev
MEFISTO
Magnus Gottchalk, ředitel hamburského divadla
PRODANÁ NEVĚSTA
Indián, komediant
ŠAKALÍ LÉTA
Peterka starší
VÁNOČNÍ KOLEDA
Duch Jacoba Marleye
ŠUMAŘ NA STŘEŠE
Mordche, hostinský
VEČER TŘIKRÁLOVÝ ANEB COKOLI CHCETE
Tobiáš Říhal, strýc Olívie
DENÍK NIČEMY
Mamajev