loading
Česká scéna
RUNNERS / CIRK LA PUTYKA
Rostislav Novák ml.

RUNNERS / CIRK LA PUTYKA

Rostislav Novák ml.

Režie: Rostislav Novák ml., Vít Neznal
Premiéra: 8. 6. 2021

POŘADATEL: Mezinárodní divadelní festival bez hranic

Žijeme v době, ve které musí být všechno hned hotové, rychle prožité a okamžitě zhodnocené

Pohybově-novocirkusové představení s výjimečným mezinárodním obsazením ve společné režii Rosti Nováka a Víta Neznala a s unikátní scénografií. Nejvíc běháme, když je nejhůř – citát z knihy Zrozeni k běhu Christophera McDougalla se stal inspirací pro tuto inscenaci.

V představení se setkávají americký akrobat a dlouholetý člen Cirku La Putyka Ethan Law, vítěz České taneční platformy 2019 Viktor Černický, Tina Afiyan Breiová, která spolupracovala se světoznámými režiséry (Roberto Olivan, Thomas Ryckewaert), a objev současné české taneční scény Sabina Bočková, nedávno nominovaná do úzkého výběru prestižního festivalu Aerowaves. Živý hudební doprovod obstarávají Veronika Linhartová a Jan Čtvrtník.

Cirk La Putyka byl na našich festivalech zatím dvakrát, a to v letech 2015 a 2019. Představení v roce 2015 proběhlo v neobvyklém prostředí – na mostě, na státní hranici.

Co je to „nový cirkus“ (také známý jako „současný cirkus“)? Tento žánr představení se zrodil ve Francii v 70. letech minulého století jako výraz tvůrčí vzpoury proti zkamenělé estetice tradičního cirkusu. Nejen, že byl odmítnut výcvik zvířat, ale také došlo k vzpouře proti představením, ktere se skládaly pouze ze série jednotlivých, nesouvisejících čísel, kde jedinou atrakcí byly komplikované triky. Začaly vznikat komplikovanější představení, ve kterých se mimořádné schopnosti cirkusových umělců používají k vyprávění příběhu, a vyjadřování emocí.

Česká republika je spolu s Francií, skandinávskými zeměmi, Španělskem a Itálií jedním z nejsilnějších center „nového cirkusu“ na světě a Cirk La Putyka je jedním z nejdůležitějších a nejzajímavějších souborů tohoto trendu. Byl založen v roce 2009 Rostislavem Novákem mladším a jeho bratrem Vítkem – potomky slavného českého loutkáře Matěje Kopeckého, považovaného za „otce českého loutkářství“, zakladatele dynastie putujících loutkářů, jejíž jsou osmou generace (jejich matka, slavná herečka Anna Nováková, jako dítě, spolu s bratrem a rodiči ještě kočovala).

TEŠÍNSKÉ DIVADLO NEZAJIŠŤUJE PRODEJ VSTUPENEK NA TOTO PŘEDSTAVENÍ. VSTUPENKY ZAKOUPÍTE ZDE.

Více o inscenaci

DALŠÍ INSCENACE

LÁSKA, SEX A FINANČÁK

DETAIL INSCENACE

ŠUMAŘ NA STŘEŠE

DETAIL INSCENACE

FERDA MRAVENEC

DETAIL INSCENACE