Pokladní hodiny

Pouze v novém Informačním centru na náměstí Českého Těšína, ČSA 1222/10

Úterý - pátek - 13:00 - 17:00
Telefon - +420 558 668 195
Rengl - plakátovací plochy

Česká scéna

OSOBNÍ POPLACH

Josef Holcman, Břetislav Rychlík

Režie: Břetislav Rychlík

6. 10. 2020 v 19.00, Těšínské divadlo

HOST 20. FDMS 

Městské divadlo Zlín

 

Osobní poplach je úspěšnou knihou zlínského spisovatele Josefa Holcmana. Dramatizací tohoto díla navazuje Městské divadlo Zlín na linii regionální dramaturgie, v jejímž rámci byly na jevišti tohoto divadla uvedeny např. Žítkovské bohyně.

Osobní poplach je silný příběh Holcmanova strýce, řezníka Jožky Slováka, rodáka z horňácké Velké nad Veličkou. Furianta, provokatéra, vzdělance samouka, mistra estetika a surového humanisty, přesto chlapa věrného jedné životní lásce navzdory krutému osudu. Osudu i dobovým poměrům zvaným komunismus. Tomu se mistr řeznický brání humorem, drzostí, absurdními situacemi vyvolanými neodolatelnou touhou po společnosti a sklence alkoholu. Rozčiluje lidi, stejně jako je dokáže nadchnout, baví se situacemi, které mají v sobě proletářskou poezii. 

Osobní poplach je balada o řezníkovi ve dvaceti sedmi obrazech s prologem a epilogem. Vše se odehrává v rozmezí 50. až 80. let minulého století a hlavním motivem románu i inscenace je láska. Kormě zápasu o lásku se bojuje s démonem alkoholu, ukáže se síla rodiny a víra navzdory režimu. Postavy, hudba i kostýmy jsou v této inscenaci velmi autentické. Živě zazní i známé folklórní písně. Autorem scénické hudby je známý hudebník Jiří Pavlica.

 

Scéna: Jan Štěpánek

Kostýmy: Markéta Sládečková

Hudba: Jiří Pavlica

Korepetice: Jiří Pavlica, Richard Dvořák

Choreografie: Hana Achilles

Dramaturgie: Vladimír Fekar

Režie: Břetislav Rychlík

 

Hrají: Zdeněk Julina, Eva Daňková, Josef Holcman j. h., Jan Holcman j. h., Petra Králová, Gustav Řezníček, Helena Čermáková, Pavel Leicman, Milena Marcillisová, Radoslav Šopík, Luděk Randár, Zdeněk Lambor, Rostislav Marek, Romana Julinová, Jan Leflík, Lucie Rybnikářová, Josef Koller, Štěpán Princ, Jonáš Hloušek j. h., Jakub Josef Koller j. h., David Josef Koller j. h., Nikola Zavřelová, Jakub Malovaný j. h., Jan Machů, Libor Fuchs, Stanislav Bedřich, Jura Petrů j. h., Petr Mička j. h.