loading
Česká scéna
JAK DŮLEŽITÉ JE MÍTI FILIPA
Oscar Wilde

JAK DŮLEŽITÉ JE MÍTI FILIPA

Oscar Wilde

Režie: Peter Gábor
Premiéra: 14. 1. 2017
Derniéra: 5. 4. 2017
Program: stáhnout

Konverzační komedie plná humorných dialogů, ironie, sarkasmu a paradoxů. Hra byla poprvé uvedena 14. února 1895 v londýnském St. James Theatre; v Těšínském divadle měla svou první premiéru na České scéně 7. 6. 1949 pod titulem Jak je důležité míti Filipa (překlad Jiří Zdeněk Novák) a do repertoáru divadla se tato komedie vrací po mnoha letech . 

Děj se točí kolem dvou přátel a jejich falešných identit, které si vymysleli, aby mohli žít dvojí životy. A samozřejmě nechybí láska a zmatky způsobené lehkovážností a falešnou identitou. Inu, když Filip není Filip a přitom má filipa. Nebo nakonec tím Filipem je…?

Proč Wilde i dnes?

Je to nadaný a nápaditý vypravěč, zaujme bystrými a důvtipnými postřehy, barvitostí slov i obrazů, smyslem pro humor, satiru i paradox. Šokuje ironickým přístupem, silnou emotivností, hudebností a zvukomalebností textu, chytrými a komickými parodiemi. Zajímavý je i opakující se motiv dvojnictví.

Wilde se svým dílem vysmívá, ale neuráží, popichuje, ale nezraňuje. Je originální. Věděl to a byl na svou originalitu pyšný. Ale také si uvědomoval, že „originalita stejně jako krása je fatální dar“.

 

Realizační tým:

Překlad Pavel Dominik

Scéna Michal Syrový j.h.

Kostýmy Alena Schäferová j.h.

Hudba Peter Gábor ml. j.h.

Dramaturgie Alice Olmová j.h.

Více o inscenaci

Obsazení
 

DALŠÍ INSCENACE

FERDA MRAVENEC

DETAIL INSCENACE

RYCHLÉ ŠÍPY

DETAIL INSCENACE

KOUZELNÁ FLÉTNA

DETAIL INSCENACE