loading

Festival Divadel Moravy a Slezska

Jubilejní 20. ročník FDMS V Těšínském divadle!

11.11. – 18.11. 2023

Těšínské divadlo (TD) překračuje jazykové a kulturní bariéry a slouží jako prostředek setkávání a inspirace, a to prostřednictvím festivalu Divadel Moravy a Slezska – letos se bude konat jubilejní 20. ročník festivalu pod záštitou ministra kultury Martina Baxy a hejtmana Moravskoslezského kraje Jana Krkošky.

TD je unikátním místem, které nabízí inscenace ve dvou jazycích, českém a polském, a každá ze tří scén má svou vlastní dramaturgii a umělecké směřování. Je skvělé, že se festival po dvou letech covidové pauzy opět uskuteční pod střechou Těšínského divadla a poskytne velmi bohatý program. Hlavní scéna festivalu – Velká scéna TD – nabídne slavnostní zahájení premiérou souboru České scény s muzikálem Balada pro banditu. Dalšími představeními budou například představení Naši furianti od Komorní scény Arény, Ledvina z ostravského Divadla Mír, Přelet nad kukaččím hnízdem přiveze Divadlo Šumperk a slovenské představení Sen noci svätojánskej zahraje Slovenské komorné divadlo Martin. Dále se v rámci FDMS představí ostravští Bezruči s oblíbeným představením Šikmý kostel. Festival bude slavnostně zakončen 18. listopadu na Noc divadel inscenací Krzywy Kościół Polské scény TD, která byla oceněna Moravskoslezským Jantarem. Vzhledem k tomu, že tato dvě mimořádně oblíbená představení Šikmý kostel/Krzywy Kościół budou poprvé uvedena společně – během jedné umělecké akce, rozhodli jsme se uspořádat doprovodný diskusní panel populárně naučného charakteru, kterému předsedá dramaturgyně Renata Putzlacher Buchtová za účasti autorky románu Šikmý kostel Karin Lednické, režisérů obou inscenací Janky Ryšánek Schmidtové a Radovana Lipuse a dalších hostů včetně divadelních a literárních vědců.

Malá scéna TD nabídne neméně zajímavý program, představí se olomoucké divadlo Tramtarie vtipnou kabaretní show Fat cabaret: lásky, strach a zen nekonfekčních žen. Pro mládež máme připravenou inscenaci s názvem Dvě čárky z Divadla loutek v Ostravě. Nabídneme také monodrama s Teresou Schel z Jihočeského divadla Holky a kluci. Pro nejmenší děti a jejich rodiče nabídneme improvizovanou batolecí hernu s loutkami a objekty Bato a Lato v Bépadesátdvojce – improvizovaná batolecí dílna – první setkání s divadelními prvky - výtvarnými objekty, zvukem, loutkami, herci. A nebude chybět ani českotěšínská Bajka, která dětem odehraje loutkové představení Vyprávění indiánské babičky v češtině i polštině. Pro polské publikum zahraje na Střelnici Kass Studio Sztuki Bogusława Słupczyńskiego s inscenací Polaniarze.

V letošním roce budou vyhlášeny ceny za nejlepší inscenaci, nejlepšího herce a herečku a také bude udělena speciální cena ředitele Těšínského divadla Petra Kracika.

Moderování festivalu se ujmou herci České scény Eliška Adamovská a Ondřej Frydrych, Polskou scénu zastoupí Katarzyna Kluz a Adam Milewski.

Věříme, že návštěvníci festivalu si užijí skvělé divadelní zážitky a setkání s různými divadelními soubory z Moravy a Slezska, ale také z jižních Čech či ze Slovenska a sousedního Polska. Festival je skvělou příležitostí k objevování nových inscenací, rozšiřování kulturního povědomí a navazování nových divadelních vazeb.

 

Program

Porota

Odborná porota zasedne v čele s teatroložkou a divadelní pedagožkou TD Małgorzatou Bryl-Sikorskou, hodnotit bude také studentská porota, ve které usedne Karolina Böhm a Wojciech Bureš z Polského Gymnázia im. Juliusza Słowackiego v Českém Těšíně a Tobias Kaczynski s Nikolou Macurovou z Albrechtovy střední školy v Českém Těšíně. Studentskou porotu povede Magdalena Marie Franková, studentka třetího ročníku divadelní vědy FF UP v Olomouci. Výherci získají skleněnou sošku, o jejíž výtvarné zpracování se postará akademický sochař Jaroslav Koléšek.

Záštita

ZÁŠTITU NAD 20. ROČNÍKEM FESTIVALU DIVADEL MORAVY A SLEZSKA PŘEVZALI:

Ministr kultury ČR Martin Baxa

Hejtman MSK Jan Krkoška

Partneři