loading
Libuše Berková

Libuše Berková

Česká scéna

Nápověda

Divadlo diváka nejen baví a vzdělává, ale také ho donutí k smíchu a zamyšlení. Proto si Libuše Berková, jak sama tvrdí, vybrala to nejlepší povolání.

Po absolvování gymnázia se chtěla věnovat zdravotnickému oboru, ale z důvodu politické perzekuce to pro ni v tehdejším politickém systému nebylo možné.

V roce 1974 se náhodou setkala s tehdejším šéfem Polské scény TD a dostala nabídku zaskočit za  svou kolegyni jako nápověda. V následujícím roce opět zkusila medicínu, ale i tentokrát bez naděje na úspěch. Její další cestu ovlivnila hra „Na skle malované“ v režii Františka Korduly a choreografii Pavla Šmoka. Tím bylo rozhodnuto o další spolupráci s Těšínským divadlem. Začala pracovat v zájezdovém oddělení a zároveň jako nápověda ve hře, která se zrovna zkoušela. Bylo to na Polské scéně TD, kde Libuše Berková působila až do roku 1991. Po neshodě s tehdejším šéfem s velkým zklamáním odešla.

V roce 2001 se k divadlu vrátila, tentokrát na Českou scénu TD a opět do pozice nápovědy. V Těšínském divadle působí dodnes.

Tato práce je náročná, přesto jí Libuše Berková zcela propadla. Dohlížet na dodržování daného textu hry není zrovna jednoduché; je nutné si herce nejprve „zmapovat“ a vést je textem jejich role. Člověk musí být stále ve střehu, na zkouškách i při představeních.

Libuši Berkovou můžete zahlédnout v levém portále, pro diváka je tedy „neviditelná“. Občas se objeví i na scéně ve vedlejší roli, avšak místo této dámy je v portále za kulisami, tam se „cítí bezpečně“. Má ráda všechny hry, které diváka osloví. Váží si svých kolegů a herců, kteří jsou pro ni jako rodina.

 

MŮŽETE VIDĚT

LÁSKA, SEX A FINANČÁK

PRÁVĚ HRAJEME

PRODANÁ NEVĚSTA

PRÁVĚ HRAJEME

RYCHLÉ ŠÍPY

PRÁVĚ HRAJEME

MOHLI JSTE VIDĚT

KOČKA NA ROZPÁLENÉ PLECHOVÉ STŘEŠE
Nápověda
MEFISTO
Nápověda
PRODANÁ NEVĚSTA
Nápověda
ŠAKALÍ LÉTA
Nápověda
VÁNOČNÍ KOLEDA
Nápověda
ŠUMAŘ NA STŘEŠE
Nápověda
LÁSKA, SEX A FINANČÁK
nápověda
VIŠŇOVÝ SAD
Nápověda
BENÁTSKÁ VDOVIČKA
Nápověda
RYCHLÉ ŠÍPY
Nápověda
KUBO - muzikál na lidovou notu / FESTIVAL NAD ŘEKOU
Nápověda
GAZDINA ROBA / FESTIVAL NAD ŘEKOU
Nápověda