loading
Libuše Berková

Libuše Berková

Česká scéna

Nápověda

Divadlo diváka nejen baví a vzdělává, ale také ho donutí k smíchu a zamyšlení. Proto si Libuše Berková, jak sama tvrdí, vybrala to nejlepší povolání.

Po absolvování gymnázia se chtěla věnovat zdravotnickému oboru, ale z důvodu politické perzekuce to pro ni v tehdejším politickém systému nebylo možné.

V roce 1974 se náhodou setkala s tehdejším šéfem Polské scény TD a dostala nabídku zaskočit za  svou kolegyni jako nápověda. V následujícím roce opět zkusila medicínu, ale i tentokrát bez naděje na úspěch. Její další cestu ovlivnila hra „Na skle malované“ v režii Františka Korduly a choreografii Pavla Šmoka. Tím bylo rozhodnuto o další spolupráci s Těšínským divadlem. Začala pracovat v zájezdovém oddělení a zároveň jako nápověda ve hře, která se zrovna zkoušela. Bylo to na Polské scéně TD, kde Libuše Berková působila až do roku 1991. Po neshodě s tehdejším šéfem s velkým zklamáním odešla.

V roce 2001 se k divadlu vrátila, tentokrát na Českou scénu TD a opět do pozice nápovědy. V Těšínském divadle působí dodnes.

Tato práce je náročná, přesto jí Libuše Berková zcela propadla. Dohlížet na dodržování daného textu hry není zrovna jednoduché; je nutné si herce nejprve „zmapovat“ a vést je textem jejich role. Člověk musí být stále ve střehu, na zkouškách i při představeních.

Libuši Berkovou můžete zahlédnout v levém portále, pro diváka je tedy „neviditelná“. Občas se objeví i na scéně ve vedlejší roli, avšak místo této dámy je v portále za kulisami, tam se „cítí bezpečně“. Má ráda všechny hry, které diváka osloví. Váží si svých kolegů a herců, kteří jsou pro ni jako rodina.

 

MŮŽETE VIDĚT

MOHLI JSTE VIDĚT

KOČKA NA ROZPÁLENÉ PLECHOVÉ STŘEŠE
Nápověda
MEFISTO
Nápověda
PRODANÁ NEVĚSTA
Nápověda
BENÁTSKÁ VDOVIČKA
Nápověda
GAZDINA ROBA / FESTIVAL NAD ŘEKOU
Nápověda