loading

Aktualności

60 let budovy TD / 60 lat budynku TC

21.04.2021

Těšínské divadlo je ojedinělou výjimkou v českém divadelním světě, neboť v něm působí pod jednou střechou tři umělecké soubory dvou národností. Ve čtvrtek 29. dubna si připomeneme 60 let od otevření budovy podle návrhu Zdeňka Vávry (otce známého herce a architekta Davida Vávry) a Jaroslava Černohorského.

Těšínské divadlo je svým způsobem unikátem a odkazem doby, ve které jeho sídlo vzniklo. Přestože Český Těšín v roce 1960 ztratil statut okresního města, už v něm rostlo divadlo, které bylo o rok později za účasti představitelů tehdejšího Okresního národního výboru slavnostně otevřeno. Přestěhoval se do něj český i polský herecký soubor. Dvě profesionální scény, každá s vlastním repertoárem! Český herecký soubor však ve městě působil už od roku 1945, v roce 1951 vznikl i polský umělecký soubor. V počátcích se hrálo v prostorách dnešního Kulturního střediska Střelnice a později v sále hotelu Piast na Nádražní ulici. Od roku 1961 tedy oba užívaly novou budovu na Ostravské ulici. V roce 2009 divadlo pod svá křídla přijalo také třetí, loutkovou scénu Bajka. Ta má svůj repertoár pro nejmenší diváky v českém i polském jazyce.

 

Tehdy, stejně jako dnes, divadlo zabíralo větší část objektu, který vznikl jako kulturní dům. Od počátku zde sídlí také městská knihovna a nad ní je umístěna hvězdárna. Hlavní vstupní risalit se žulovým schodištěm evokuje horizontální dojem posílený pásem čtyř prosklených sdružených dveří hlavního vstupu. Vysoký foyer se otevírá prosklenou patrovou stěnou v prvním patře složenou z dekorativní skladby oken různé velikosti. Obě patra pohledově rozděluje pás dekorativních záhybů zábradlí balkónu nad vstupem. Město dostalo novou dominantu, která je dnes už neodmyslitelnou součástí jeho obrazu a jedním z poznávacích znamení. V šedesátých letech vyrostly kolem hlavní budovy další, obslužné stavby. V nich jsou umístěny některé kanceláře, dílny pro výrobu kulis a kostýmů, zkušebna, sklady a garáže. Loni v září byla slavnostně otevřena Malá scéna, která vznikla proměnou původní kotelny v suterénu na příjemný a technicky skvěle vybavený prostor určený nejen dětskému publiku loutkové Bajky, ale i pro jiné typy kulturních akcí a setkání pro přibližně stovku účastníků.

Těšínské divadlo bohužel nemůže oslavit 75 let existence České scény, 70 let existence Polské scény ani 60 let od otevření své budovy tak, jak by tomu bylo za normálního provozu. Už déle než rok do něj nesmějí diváci, přestože herci i dílny produkují nová představení.

Navzdory tomu nemůže být o pracovní přestávce řeč. Nucená pauza poskytla prostor některým už dlouho potřebným opravám. Po desítkách let tak získal novou podobu divadelní klub a došlo na opravu podlahy a zázemí ve zkušebně určené pro choreografické zkoušky. Stěhování loutkářů z provizorního prostoru u galerie do zmíněné Malé scény dalo v uvolněném prostoru vzniknout Studiu B 52, které může sloužit jako zkušebna, ale také komorní prostor pro 52 diváků.

***

Teatr Cieszyński stanowi wyjątek w czeskim świecie teatralnym, bowiem istnieją w nim pod jednym dachem trzy zespoły artystyczne dwóch narodowości. W czwartek 29.4. przypomnieliśmy sobie 60 lat od otwarcia budynku teatru według projektu Zdeňka Vávry (ojciec znanego aktora i architekta  Davida Vávry) i Jaroslava Černohorskiego.

Chociaż Czeski Cieszyn w 1960 roku utracił status miasta powiatowego, rósł w nim już teatr, który w 1961 r. stał się siedzibą dwóch profesjonalnych zespołów. Czeski zespół artystyczny istniał w mieście już do 1945 r., w 1951 r. powstała Scena Polska. Początkowo spektakle wystawiano w budynku Strzelnicy, później w sali hotelu Piast.  W 2009 r. teatr przyjął pod swe skrzydła trzeci zespół, Scenę Lalek Bajka, która wystawia spektakle dla najmłodszych widzów w języku polskim i czeskim.

Teatr Cieszyński niestety nie mógł obchodzić w normalnych warunkach 75 lat istnienia Sceny Czeskiej, 70 lat Sceny Polskiej ani 60 lat od otwarcia nowego budynku. Już od ponad roku do teatru nie mogą przychodzić widzowie, jednak aktorzy i pracownicy warsztatów przygotowują nowe spektakle.

Wymuszona przerwa pozwoliła na przeprowadzenie niezbędnych remontów. Odnowiono klub teatralny, położono nową podłogę w sali prób.  Dzięki przeprowadzce lalkarzy do otwartej w ubiegłym roku Małej Sceny w opuszczczonej przez nich sali powstało Studio B 52, które może służyć jako sala prób lub kameralne pomieszczenie dla 52 widzów. Teatr zyskał również nową szatę graficzną: logo, materiały reklamowe, stronę internetową, system rezerwacji biletów, systemy administracyjne. Te zmiany, które udało się przeprowadzić właśnie w okresie zamknięcia teatru z powodu epidemii, przyniosą korzyści widzom i pracownikom, kiedy działalność teatru zostanie wznowiona.

60 lat intensywnego użytkowania budynku widać w wielu miejscach, więc konieczne są kolejne naprawy. Rozpoczęto przygotowania do rekonstrukcji głównego wejścia, foyer i zaplecza dla widzów. A w przyszłości również obserwatorium astronomicznego i ewentualna dobudowa skrzydła,w którym mieścić się będzie biblioteka miejska.

 

Archiwum aktualności